UMIK DLESNI
Umik ali recesija dlesni je pogosto in pogosto nepovratno stanje. Recesija dlesni spremeni celotni izgled zobovja.

10 vzrokov za nastanek umika dlesni?
ŠČETKANJE
Pregrobo, nepravilno ščetkanje in pretrda zobna ščetka. Pogosto so na zobnih vratovih prisotni tudi klinasti defekti.
SLABA PROTETIKA
TANKA DLESEN
ORTODONTIJA
Pogosto je viden umik dlesni na spodnjih sekalcih po poravnanju zob v zobnem loku s fiksnim aparatom.
OBOLENJE DLESNI
Dolgotrajno vnetje dlesni (parodontalna bolezen).
KISLINE
Kisline iz hrane, pijače, želodca pospešujejo umik dlesni.
STARANJE
V 10 letih se dlesen odmakne v povprečju za 1 mm.
ORTODONTSKE ANOMALIJE
Napačno izrasli zobje ali tesno stanje. Najpogosteje se to zgodi pri zgornjem podočniku in spodnjih sekalcih.
BRUKSIZEM
Škripanje in stiskanje zob, predvsem ponoči.
OPERACIJE DLESNI
Reženjske operacije zmanjšajo parodontalne žepe in s tem zajezijo parodontalno bolezen, hkrati pa pride do razgaljenja korenin.
Kakšno je zdravljenje umikov dlesni?
- Premazi. Pri napredovalih primerih lahko zobozdravnik zobni vrat premaže z adhezivom, vendar gre v tem primeru le za začasno rešitev.
- Plombiranje. Trajnejša rešitev je, da naredimo plombo. Slabost takih plomb je, da pogosto odpadejo, estetski rezultat pa je dosežen le pri manjših umikih dlesni.
- Kirurško zdravljenje. Pri razgaljenih vratovih je možno prekrivanje s transplantatom, kar naredimo s pomočjo parodontalnih kirurških posegov. Prekrivanje korenin je najuspešnejše pri manjšem umiku dlesni. Recidivi so možni.

Kako poteka kirurško zdravljenje?
Poseg je neboleč, saj poteka v lokalni anesteziji. Pogosto se uporablja posebna tehnika prekrivanja korenine s tkivom, ki je prisotno pod zobom z umaknjeno dlesnijo. Korenino se pred prekrivanjem s tkivom očisti, odstrani zalivke in premaže s premazom, ki omogoča boljši pripoj dlesni. Tkivo, ki se je postavilo na razgaljeno korenino, se prišije s šivi, ki se jih odstrani po dveh tednih. Končni rezultat je viden po približno petih mesecih.
Prvi dan po operaciji lahko čutite rahle bolečine, potem ko anestezija popusti. Vzemite analgetik še preden se bi bolečina še bolj povečala. V redkih primerih lahko nastane oteklina.
Nekaj dni po posegu je dobro, da se ne govori in ne smeji preveč široko. Bolniški staž po tovrstnem posegu ni potreben.
Antibiotiki so včasih lahko potrebni.
Dobra ustna higiena je nujna za preprečevanje ponovnega umika dlesni na že operiranem področju.
Kakšne so posledice umika dlesni?
- Preobčutljivost zob. Izpostavljeni zobni cement se lahko hitro odstrani s korenine. Spodaj ležeč dentin tako postane še občutljivejši. Skelenje se navadno poslabša ob uživanju mrzlih, sladkih in kislih jedi, zato zobozdravniki svetujejo izpiranje ustne votline takoj po njihovem zaužitju.
- Slaba estetika zobovja. Zob ob recesiji postane daljši, kar podre simetrijo nasmeha. Umiki dlesni niso vedno enakomerno razporejeni in v enaki višini.
- Karies na zobni korenini. Izpostavljen zobni cement je mehkejši od sklenine in je bolj podvržen kislinam v ustnem okolju.

Komentarji