ALI IMATE OBČUTLJIVE ZOBE?
Preobčutljivost zob, dentinska preobčutljivost ali preprosto občutljivost zob se imenuje stanje, ko hladni, vroči, sladki ali kisli dražljaji v ustih, ščetkanje zob ali celo dihanje hladnega zraka povzročajo močno skelečo…
KAKO HITRO PRIČNEJO DELOVATI ANTIBIOTIKI PRI OKUŽENEM ZOBU?
Zakaj so antibiotiki potrebni? Okužba zoba ali zobni abces je posledica bakterij, ki vstopajo v prostor, kjer leži zobni živec in povzročajo njegovo vnetje. To lahko vodi v nastanek gnojenja…
BOLEČINA PO KORENINSKEM ZDRAVLJENJU ZOBA
Kaj je koreninsko zdravljenje zoba? Bolečina po koreninskem zdravljenju je pogosto le posledica predhodnega patološkega dogajanja. Preden je sploh prišlo do koreninskega zdravljenja, je zob moral kazati določene znake obolenja.…
RAK USTNE VOTLINE, PREVERITE KAJ SO ZGODNJI ZNAKI
Rak ustne votline je opredeljen kot nenadzorovana rast celic v organu ali tkivu, ki napadajo in povzročajo poškodbe tkiv. Pojavi se kot rašča ali razjeda v ustni votlini, ki ne…
NUJNA ZOBOZDRAVSTVENA STANJA
Takšnih akutnih težav je v zobozdravstvu malo, zato za lažje razumevanje navajamo nujna stanja, ki potrebujejo takojšen obisk zobozdravnika. V primeru, da niste prepričani, ali gre za nujno stanje, lahko…
KAKO IZGLEDA MRTEV ZOB IN KAKO VEMO ALI GA IMAMO?
Zobni živec se lahko okvari in vname. V takšnem primeru lahko pride tudi do hudega zobobola. Takšno stanje živca je velikokrat nepovratno, kar pomeni, da je potrebno inficiran zobni živec…
TEŽAVE OB IZRAŠČANJU MLEČNIH ZOB
V Angliji naj bi leta 1839 zaradi izraščanja zob umrlo 5,016 otrok. Ker je večina otrok umrla v letih, ki so sovpadala z izraščanjem zob, so preprosto domnevali, da je…
TEŽAVE OB IZRAŠČANJU MODROSTNIH ZOB
Ob izraščanju modrostni zobje pogosto povzročajo težave, saj so naše čeljusti danes manjše, kot so bile v davni preteklosti, zato pogosto nimajo dovolj prostora, da bi nemoteno izrastli. Modrostni zobje včasih ob izraščanju ne…
ZAKAJ SE UPORABLJA KLORHEKSIDIN V USTNI VOTLINI?
Klorheksidin kot antiseptik lahko zmanjša količino škodljivih ustnih anaerobov. Njegova učinkovitost izhaja predvsem iz lastnosti, da se je sposoben vezati na zobe in mehka ustna tkiva, kar zagotovi podaljšano protimikrobno…
PRIPOROČILA ZA ZDRAVE ZOBKE VAŠEGA OTROKA
1. Kalcij Telo strogo uravnava nivo kalcija, tako da je njegovo pomanjanje v razvitem svetu redka. Če pa ga v telesu že primanjkuje, pa njegovo pomanjkanje ne vodi do izhajanja kalcija iz zobovja, kot…
TEŽAVE V ČELJUSTNEM SKLEPU
Pokanje in občutljivost čeljustnega sklepa ob odpiranju ali zapiranju ust nista redkost, saj se s tem srečuje veliko število ljudi. Ali ste vedeli? Težave v čeljustnem sklepu drugače imenujemo temporomandibularne…
ZAKAJ NASTANE ZOBOBOL IN KAKO SE GA REŠITI?
Zobobol je zelo pogost simptom, ki ga izkusijo mnogi odrasli kot tudi otroci. V razvitih državah je kljub preventivi in obveščanju javnosti še vedno zelo veliko zobne gnilobe, ki je…
PULJENJE ZOBA IN KAKO RAVNATI PO POSEGU?
Kako ravnati prvi dan po puljenju zoba? Vedno upoštevajte navodila, ki jih dobite v ambulanti po posegu. Ob neupoštevanju navodil se lahko celjenje podaljša in lahko nastane suho vnetje ekstrakcijske…
OTEKLINA ZARADI OKVARJENEGA ZOBA
Zakaj nastane oteklina zaradi zoba? Zobni absces ali ognojek je nabor kužnega materiala (gnoja) v središču zoba. Je posledica bakterijske infekcije zoba. Nastanek abscesa je lahko nevarna in zelo boleča…
HUDE BOLEČINE PO PULJENJU ZOBA
Kaj pomeni huda bolečina po odstranjenem zobu? V večini primerov so hude bolečine po odstranitvi zoba povezane s suhim vnetjem rane, ki se strokovno imenuje alveolitis sicca. Alveolitis lahko…
IZRAŠČANJE MLEČNIH ZOB
Otroku se razvijajo zobje pod dlesnijo še preden se sploh rodi. Spodnji prvi mlečni sekalec je ponavadi prvi zob, ki izraste v ustno votlino. Ali ste vedeli? Načeloma po štirje…
KORONAVIRUS IN ZOBOZDRAVNIK
Nov koronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19) je vzrok pandemije in izrednih razmer v svetu. Povzroča obolenje zgornjih in spodnjih dihal ter se je prvič pojavil v Wuhanu na Kitajskem konec leta 2019.…
STISKANJE ZOB PODNEVI? KAJ LAHKO STORITE, DA ODPRAVITE TO TEŽAVO?
Stiskanje zob in škrtanje imenujemo strokovno bruksizem. V večini primerov se pojavlja nočni bruksizem, ki je ponavadi podzavesten, saj se dogaja med spanjem. Ne moremo pa izključiti tudi pojava bruksizma…
MATCHA ČAJ IN USTNO ZDRAVJE
Med uživanjem zelenega čaja in zdravjem ust obstaja povezava. Mnogokrat se izdelki zelenega čaja uporabljajo za preprečevanje in lajšanje težav različnih ustnih in parodontalnih bolezni. Ali ste vedeli? Z zmanjšanjem…
ZOBNI MOSTIČEK IN ZDRAVLJENJE
Zob se lahko izgubi zaradi različnih vzrokov, nekateri izmed teh so neuspelo koreninsko zdravljenje, nesreča, obolele dlesni ali karies. Po izgubi zoba je ponavadi potrebno najti rešitev za izboljšanje žvečenja…
KAKŠNEGA ODTENKA PA SO VAŠI ZOBJE?
Sodobno življenje in želja ljudi po lepem videzu je danes že močno prisotna med različnimi populacijami in povsod po svetu. Tako se je hkrati povečalo tudi zanimanje za lepši nasmeh.…
KATERI ANALGETIKI SE UPORABLJAJO ZA LAJŠANJE ZOBNIH BOLEČIN?
Analgetiki oz. tako imenovana sredstva za lajšanje bolečine, so običajno potrebni za pomoč pri obvladovanju zobobola. Lajšanje bolečine z analgetiki, ki jih dobimo v lekarni brez recepta, so lahko dovolj…
KAKO UPORABLJATI TABLETE ZA ČIŠČENJE ZOBNIH PROTEZ?
Komercialno dostopne čistilne tablete so lahko različnih vrst z raznovrstnimi aktivnimi snovmi. Vsebujejo aktivne agente kot so hipoklorit, perokside, encime, kisline, ki pomagajo v boju proti biofilmu, ki so tvori…